Spišskí Rytieri nemajú za sebou výsledkovo takú úspešnú sezónu, na akú boli zvyknutí z minulých rokov, napriek tomu vládne s nedávno skončeným ročníkom na Spiši spokojnosť.
Rytieri obsadili v základnej časti ôsme miesto, v 1. kole play-off odohrali sériu proti neskorším šampiónom z Levíc s výsledkom 1:3 na zápasy.
S generálnym manažérom klubu Michalom Búzom sme sa rozprávali na viaceré témy.
Ako hodnotíte nedávno skončenú sezónu?
"Výsledkovo to hodnotím 50 na 50. Dostali sme tam, kde sme chceli - do štvrťfinále play-off. Myslím, že sme Levice celkom slušne potrápili. Nestratili sme, čiže celkovo spokojnosť."
Rytieri sa prvýkrát po piatich rokoch nedostali do semifinále play-off. Je to z tohto pohľadu sklamanie?
"Nie je to sklamanie, brali sme to ako realitu. Vedeli sme, čo táto sezónu bude obnášať. Videli sme, aké tímy skladajú ostatné kluby, s akými rozpočtami. Vedeli sme, že semifinále by bol malý zázrak. Nepodarilo, ale ako som povedal, brali sme to ako realitu."
Saša Jankovič pokračuje ako hlavný tréner. Bol pre vás prvou voľnou alebo ste zvažovali aj iné alternatívy?
"Už počas sezóny sme riešili, aby u nás zostal. V Spišských Rytieroch sme neradi, aby bol tréner každý rok iný. Sme veľmi radi, že sa to podarilo podobne ako s Teom Hojčom, ktorého sme tiež snažili udržať u nás čo najdlhšie. To isté urobíme aj so Sašom. Zostáva u nás, pôjdeme do sezóny opäť spoločne."
Tréner Jankovič v posezónnom rozhovore povedal, že v klube ste dávali veľký priestor slovenským hráčom, ktorí vďaka tomu nazbierali cenné skúsenosti. Ako ste boli v klube spokojní s tímom v tomto smere?
"Z tohto pohľadu to bola veľmi úspešná sezóna, pretože trištvrte ročníka sme hrali len so štyrmi legionármi. Z toho logicky vyplýva, že zvyšný priestor dostali domáci hráči. Menovať ich nemusím, na súpiske sme ich mali niekoľko. Som rád za každú minútu, ktorú dostali. V tomto smere vládne úplná spokojnosť, splnili sme to, čo sme deklarovali pred sezónou. Radi by sme v tom pokračovali, ale, samozrejme, musí sa nám podariť vyskladať kvalitná kostra slovenských hráčov, ktorá bude dávať zmysel. Mať v tíme Slováka len pre to, že je to Slovák, je hlúposť. Ak sa nám podarí poskladať piatich-šiestich Slovákov, ktorí môžu nastúpiť a hrať, pôjdeme touto cestou aj v budúcej sezóne."
Ako ste na tom so skladbou kádra špeciálne čo sa týka domácich hráčov?
"Pracujeme na tom. Nejaké hráčske pohyby sa udiali už aj u nás, ale mená by som ešte nerád prezrádzal. Ale v princípe štyroch Slovákov už máme podpísaných na ďalšiu sezónu. Rokujeme s ďalšími dvoma, či sa nám ich podarí podpísať, ukážu najbližšie týždne. Budeme o tom informovať na našich sociálnych sieťach. Čo sa týka zahraničných hráčov, teraz je pre nás ešte skoro. Čakáme, kým sa trh trochu ukľudní, pretože momentálne sú takmer všetci legionári pre nás veľmi drahí. U nás platí, že najskôr Slováci a potom k nim legionári."
Je práve toto kľúčová časť pre manažérov slovenských klubov - zohnať a podpísať kvalitných Slovákov?
"Je to tak. Kvalitných domácich hráčov, reprezentantov, ktorých je možno 10-12, si, samozrejme, rozoberú bohatšie kluby. Nie je to však len o tom. Sú aj Slováci, ktorí vymenia peniaze za viac minút na palubovke. U nás ich dostanú. Je diskutabilné, čo je pre domáceho hráča lepšie - či viac zarobiť a zohrievať lavičku alebo zarobiť menej a dostať viac minút na palubovke."
Kedy oznámite prvých hráčov pre budúcu sezónu?
"Do polovice júna zverejníme prvé mená."

S akým rozpočtom budete pracovať v novej sezóne?
"Bude približne rovnaký ako v uplynulej sezóne - päť, desať percent hore-dole. Uvidíme, čo prinesie trh, nemáme striktne dané, že je to jedno číslo."
Bude minimálnou ambíciou dostať sa do play-off a potom možno do semifinále tak, ako tomu bolo po minulé roky?
"Ambície čo sa týka výsledkov by som ešte neurčoval. Účasť v play-off je, samozrejme, automatický cieľ. Primárny cieľ bude opäť naplniť halu. Pôjdeme do sezóny s tým, že chceme hrať pekný, atraktívny basketbal tak, aby diváci prišli do haly, aby sme navýšili počet fanúšikov na našich zápasoch."
Spomenuli ste divácke návštevy. Aké boli na Spiši v uplynulej sezóne? Boli ste s nimi v klube spokojní?
"Z môjho pohľadu tam bol určitý pokles. Ako ste spomenuli, po minulé roky sme hrali semifinále, o vrchné priečky. Keďže sme v tejto sezóne bojovali o play-off, nastal divácky pokles. Budeme sa snažiť, aby sa diváci k nám opäť vrátili, aby sa ich počet zvýšil. Urobíme všetko, možné aj nemožné, aby sme prilákali viac fanúšikov."
Je ťažké súperiť v meste ako Spišská Nová Ves o priazeň fanúšikov s hokejom?
"Nie je to len o hokeji. Spišská je športové mesto. Okrem hokeja je tu aj futbal, florbal, výbornú robotu robia teraz aj volejbalisti. Z tohto pohľadu je bojovať o diváka veľmi náročné. Je to však prirodzené."
Liga by mala mať 11 účastníkov, 11. klubom by mal byť bratislavský Inter. Ako vnímate tento krok?
"V prvom rade musím povedať, že ja som bol vždy zástancom toho, že ktokoľvek má záujem hrať TIPOS SBL, nech ju hrá. Som rád za každého člena súťaže. Inter prišiel s víziou, že dá priestor svojim mladým hráčom, ktorých má najlepším na Slovensku už dlhodobo. Majú výbornú akadémiu. Ak to bude tak, že ich mladí hráči dostanú priestor v extralige, beriem to všetkými desiatimi. Ak by to bolo tak, že Inter by doplnil tím ešte ďalšími Slovákmi, tak potom by to už bolo trochu pochybné, či je to v poriadku."
Levice v uplynulej sezóne odohrali výborné zápasy v Lige majstrov, Prievidza úspešne pôsobila v EP FIBA, Slovan hral ENBL. Sú to výsledky, ktoré pomôžu slovenskému klubovému basketbalu?
"Určite áno, každá pozitívna prezentácia je dobrá. Výsledky, ktoré ukázali slovenské kluby v pohárovej Európe, bolo niečo úžasné. Určite to prospelo popularite basketbalu na Slovensku. Možno by som k tomu pridal myšlienku, že viac to pomohlo klubovému ako slovenskému basketbalu. Ale ako som povedal - výkony a výsledky týchto klubov rozhodne pomohli popularite basketbalu predovšetkým u detí."
O mesiac sa v Spišskej uskutoční reprezentačný zápas Slovensko - Kosovo, bude sa hrať na hokejovom štadióne. Oplatí sa prísť fanúšikom na Spiš 5. júla?
"Rozhodne áno! Mať basketbalový zápas na hokejovom štadióne je niečo nové, zaujímavé. Verím, že fanúšikov to nadchne a že prídu v čo najväčšom počte. Držím palce organizátorom, aby naplnili zimný štadión čo najväčším počtom divákov. Každý, kto tam príde, nech si to užije. Verím, že to bude oslava basketbalu a oslava postupu do ďalšej fázy kvalifikácie."