Žiadne prekvapenie sa nekonalo. Úradujúci šampióni z Levíc včera večer vykročili za obhajobou titulu správnou nohou, keď doma na Tekove zdolali Spišských Rytierov v prvom zápase 1. kola play-off jasne 105:82.
Ako kľúčové sa ukázali vstupy do oboch polčasov. Domáci otvorili zápas sériou 16:2 a veľmi rýchlo sa ujali komfortného náskoku. Hostia sa potom prebrali z počiatočnej letargie a v druhej štvrtine dokázali znížiť manko na päťbodový rozdiel.
Lenže po zmene strán sa scenár zopakoval. Patrioti predviedli v tretej štvrtine ofenzívny uragán, dali si pozor na lídra Rytierov Isaiaha Hilla a tretiu desaťminútovku ovládli suverénne 32:13. Zápas sa už potom len dohrával a obaja tréneri mohli pošetriť najvyťažovanejších hráčov na ďalšie zápasy.
"Dôležitý bol náš vstup do tretej štvrtiny. Tam sa to lámalo a našťastie pre nás aj zlomilo. Prvý polčas bol vyrovnaný, získali sme náskok, ktorý sme síce neudržali, ale potom si ho zase opäť vytvorili. Som rád, že od tretej štvrtiny sme zápas držali v našich rukách," hodnotil prvé štvrťfinále do kamery JOJ Šport Michal Madzin.
Levický kouč výhru nepreceňoval, sám najlepšie vie, že v play-off je jedno, či prvý zápas vyhráte o 10 alebo 60 bodov. Druhé štvrťfinále sa hrá v utorok na Spiši, kde Patriotov nečaká nič ľahké.
"V prvom polčase hral dobre Hill, dal Spišskej určitú výhodu. V druhom polčase sme veci okolo neho pokryli oveľa lepšie. To bolo rozhodujúce. Zápas sa skončil, musíme myslieť dopredu. V play-off je jedno, akým rozdielom sa zápas skončí, stále je to len 1:0. Na Spiši nás čaká veľmi ťažký duel. Bude dôležité, aby sme v najbližších dňoch pracovali na tom, aby sme sa s týmto výsledkom neuspokojili, aby sme si nemysleli, že nám niekto dá za toto víťazstvo v utorok niečo naviac. Na Spiši to bude nový zápas, na palubovke súpera, bude dôležité, aby sme boli správne nastavení," zdôraznil Madzin.
Ofenzívnym lídrom domácich bol opäť Rickey McGill. Najlepší hráč súťaže potvrdil svoje kvality, keď k 24 bodom pridal aj 4 doskoky a 4 asistencie. Kvalitne mu sekundoval Jordan Ogundiran, autor 21 bodov, 6 doskokov a 6 asistencií.
"Mali sme vydarený začiatok. Od úvodu zápasu sme chytili správne tempo, boli sme sústredení, dodržiavali sme pokyny trénera. Z víťazstva máme radosť. Podobný výkon musíme zopakovať aj na ihrisku súpera," vravel nigérijský rozohrávač.

Vo včerajšom zápase podal svoj najlepší výkon od februárového príchodu na Tekov.
"Bol to z mojej strany dobrý zápas, ale viem, že môžem hrať ešte lepšie. Toto stretnutie zoberiem ako motiváciu, aby som v ďalšom zápase predviedol kvalitnejší výkon. Chcem sa poďakovať fanúšikom za podporu, boli skvelí. Máme najlepších fanúšikov v lige, je radosť pred nimi hrať a vyhrávať," dodal Jordan Ogundiran.
Tréner Spišiakov Saša Jankovič pred sériou hovoril, že Rytieri urobia maximum, aby sa pokúsili proti favoritovi o prekvapenie. Lenže včera na Tekove to tak nevyzeralo. Hostia zaspali úvod a ešte horšie vyzerali v III. štvrtine, v ktorej ich domáci takmer k ničomu nepustili.
Jankovič bol po nevýraznom výkone svojho mužstva poriadne nahnevaný.
"Zápas sme prehrali v prvých dvoch minútach. Zbytočne sa pripravujete na niečo tri-štyri dni, dal som hráčom veľa informácií, mali sme herný plán, ale nesplnili sme ho. Vedeli sme, že ak chceme uspieť proti tímu ako Levice, musíme byť od začiatku stopercentne sústredení. A my prídeme a prehrávame 2:16. Potom sme stratili veľa energie, keď sme dobiehali manko. Priblížili sme sa síce na mínus štyri, ale domáci nás opäť natiahli. Levice sú veľmi kvalitný tím, potrestajú každú chybu," hneval sa Saša Jankovič.
Sklamal ho predovšetkým výkon mužstva v tretej štvrtine.
"Vec, čo mňa mrzí ako trénera je, že ako sme vyzerali v tretej štvrtine. Nemôže sa stať, že tri minúty pred začiatkom polčasu nemám mužstvo na palubovke. Také niečo som videl prvýkrát v sezóne. Nechcem nadávať, ale hrali sme "pokakane", so strachom, bez odvahy. Loptu sme dávali Hillovi, aby nám vyriešil výsledok. Niektorí hráči dnes jednoducho neprišli na zápas. Také niečo neviem pochopiť, hráme play-off, všetci hráči musia byť maximálne sústredení. Bojujeme za Spišskú, snažíme sa o prekvapenie. Áno, máme štyroch legionárov, Levice siedmich, majú na papieri kvalitnejší tím. Ale nemôže sa stať, že hráči prídu na zápas mentálne nepripravení a že potom nevedia robiť základné basketbalové veci. To musíme okamžite vyriešiť. Musíme tento zápas zahodiť za hlavu, je to 0:1, séria sa ešte neskončila. Doma chceme vyzerať inak," dodal Saša Jankovič.