Levice zamietli s Prievidzou a sú opäť vo finále. Madzin: Ideme ďalej, vieme, koho máme za chrbtom

Anglický termín znie "sweep" - v preklade zametanie. Ak mužstvo vyhrá sériu play-off bez prehry, v zámorí sa hovorí, že so súperom zamietlo.

Niečo také urobili Levice s Prievidzou v semifinálovej sérii play-off TIPOS SBL. Patrioti nedali oslabenému súperovi žiadnu šancu, sériu vyhrali 4:0 na zápasy a postúpili do šiesteho finále za sebou. 

Zaútočia v ňom na piaty majstrovský titul v rade, ich súperom bude úspešnejší z dvojice Slovan - Nitra (zatiaľ 3:1 na zápasy).

Levice rozhodli o postupe do boja o zlato v stredajšom súboji na palubovke súpera. Prievidza si chcela predĺžiť sezónu, ale proti tomu boli viaceré faktory. Tým kľúčovým bola absencia kľúčových hráčov Jamesa Bishopa a Noaha Reynoldsa, bez ktorých trpela predovšetkým prievidzská ofenzíva.

Domáci nastúpili odhodlane, aspoň jeden zápas v sérii chceli vyhrať predovšetkým pre svojich verných fanúšikov. Prievidza využila počiatočnú energiu a nasadenie a vyhrala prvú štvrtinu 23:19. 

Svoj momenty hrôzy zažili aj priaznivci Levíc, keď sa v prvej štvrtine zranil jeden z lídrov Patriotov Andre Wesson. Americký legionár sa však neskôr do zápasu vrátil a hoci hral "na jednej nohe", so 16 bodmi bol tretím najlepším strelcom hostí. 

Levičania aj jeho zásluhou otočili skóre v druhej desaťminútovke. Ako kľúčová sa ukázala tretia štvrtina, v ktorej hostia dovolili súperovi len deväť bodov a vytvorili si rozhodujúci náskok. Hostia napokon triumfovali 77:66 a mohli oslavovať postup do finále.

Ich tréner Michal Madzin po zápase neskrýval spokojnosť. Tešil ho nielen výsledok, ale predovšetkým fakt, že Patrioti budú mať pred štartom finálovej série, ktorá sa začína 17. mája, luxusne dlhý priestor na oddych a doliečenie si boľačiek. 

"Pomohol nám návrat Wessona, bolo to extrémne dôležité pre sebavedomie tímu, ako aj pre celkový vývoj už druhej štvrtiny. S jeho návratom sme boli opäť kompletní a kompaktní a vrátili sme zápas späť do našich rúk," hodnotil zápas do kamery JOJ Šport Michal Madzin.

Patrioti hrajú v aktuálnom play off výborne, doteraz prehrali len jeden zápas. Podľa levického kouča bol v sérii proti Prievidzi veľmi dôležitý hneď prvý zápas.

"V sérii proti Prievidzi sa dá nájsť strašne veľa vecí. Veľmi dôležitý bol hneď prvý zápas, tri minúty pred koncom to bolo len o dva body. Napokon sme ho však zvládli, potom v druhom zápase sa séria začala lámať. Ale v každom stretnutí by som našiel veci, ktoré mohli celú sériu zmeniť. Som rád, že sa naklonili na našu stranu. Zdolať Prievidzu 4:0 na zápasy je veľká vec, ale ešte máme nejakú robotu pred sebou," pokračoval Madzin.

Po skončení série pochválil levických i prievidzských fanúšikov.

"Vec, na ktorú som sa najviac tešil počas tejto série, bolo, že zápasy sa odohrajú vo vypredaných halách. Hrať play-off v takýchto atmosférach a plných halách je niečo, prečo robíme tento šport. Vtedy si vieme zápas užiť, má emócie, má všetko, čo play-off má mať. Ďakujem ľuďom, ktorí prišli do Prievidze, vidieť polovicu tribúny v našich farbách je obrovská vec. Idem ďalej, vieme, koho máme za chrbtom. Vďaka našim fanúšikom za podporu, poďme finále zvládnuť spolu," burcoval Michal Madzin.

Jeho náprotivok Gareth Murray bol zo štvrtej prehry za sebou sklamaný, ale výsledok zobral ako chlap. Sám najlepšie vedel, že jeho mužstvo v tejto sérii na súpera nemalo. Prispeli k tomu aj absencie kľúčových hráčov.

"Bol to zápas hore-dole. Chýbali nám dôležití hráči, ale na to sa nechcem vyhovárať. Je však škoda, že v rozhodujúcej časti sezóny sme nemohli nastúpiť v plnej sile. Gratulujem Leviciam, momentálne hrajú skvelý basketbal, zaslúžene postúpili do finále," reagoval Gareth Murray.

Napriek tomu, že Prievidza nepostúpila do finále, nemusí byť so sezónou nespokojná. V Európskom pohári FIBA postúpila medzi najlepších 16 tímov súťaže a získala aj trofej, keď vyhrala Slovenský pohár.

"Mali sme dlhú, náročnú sezónu a aj to sa podpísalo pod to, že nám chýbali zranení hráči. So sezónou však musíme byť spokojní. Úspešne sme pôsobili v Európe, prvýkrát po šiestich rokoch sme vyhrali Slovenský pohár, rozšírili sme prievidzskú akadémiu o nových mladých hráčov. Ďakujeme fanúšikom za podporu počas celej sezóny," dodal po poslednom zápase Prievidze v sezóne Gareth Murray.