Premiérová sezóna medzi elitou im nevyšla podľa predstáv, ale kľúčový dvojzápas zvládli a zostávajú v najvyššej súťaži.
Košice Wolves ako nováčik TIPOS SBL v sezóne 2025/2026 vyhrali v základnej časti len päť z 36 zápasov. Posledné miesto v tabuľke pre nich znamenalo účasť v baráži o udržanie sa v najvyššej súťaži.
Wolves dvojzápas proti mladíkom z Interu Bratislava zvládli a pre klub z východu Slovenska udržali extraligovú príslušnosť.
O nováčikovskej sezóne, hráčoch, tréneroch, financiách a prípravách na nový ročník sme sa rozprávali s manažérmi klubu Lukášom Vilkovským a Matúšom Potočárom. Na prvú polovicu otázok odpovedal Lukáš Vilkovský, na druhú Matúš Potočár.
Aké je vaše základné hodnotenie nováčikovskej sezóny Wolves v TIPOS SBL?
Lukáš Vilkovský: "Nováčikovská sezóna je pre nás v prvom rade veľkou školou. Po návrate medzi elitu sme vedeli, že nás čaká konfrontácia s najlepšími tímami na Slovensku. S piatimi víťazstvami síce výsledkovo nepatríme medzi špičku, no každé z nich malo svoju hodnotu. Ukázali nám progres, charakter tímu a to, že vieme byť konkurencieschopní. Sezóna nám odhalila rezervy, ale zároveň aj potenciál, na ktorom chceme ďalej stavať. Celkovo ju hodnotíme ako výsledkovo náročnú, no z pohľadu budovania klubu, zbierania skúseností a nastavenia smerovania do budúcnosti veľmi dôležitú prvú sezónu."
Košice vyhrali v základnej časti len 5 z 36 zápasov. Mali ste pred sezónou v tomto smere väčšie očakávania?
Lukáš Vilkovský: "Očakávania sú v športe vždy vyššie ako realita, najmä ak ste súťaživý tím a chcete vyhrávať každý zápas. Do sezóny sme určite nešli s cieľom mať nízky počet víťazstiev, práve naopak, naše ambície boli vyššie. V úvode sezóny nám ušlo niekoľko zápasov v koncovkách, čo sa následne podpísalo aj na psychike tímu a bolo náročné zastaviť negatívnu sériu. Aj to je však súčasť procesu, ktorým si ako nováčik musíte prejsť."
S čím ste boli ako členovia vedenia klubu čo sa týka výkonov mužstva spokojní a s čím ste boli nespokojní?
Lukáš Vilkovský: "Máme nastavené vysoké nároky, takže spokojnosť je prirodzene limitovaná. Cením si však charakter tímu, ktorý sme mali najmä ku koncu sezóny, pracovnú morálku a postupný progres. Na druhej strane vieme, že sme nezvládali kľúčové momenty zápasov a ani skladba kádra na začiatku sezóny nebola ideálna, čo berieme ako zodpovednosť vedenia. Aj to sú však skúsenosti, z ktorých chceme do budúcna vychádzať."
Pieti Poikola vydržal v klube do Vianoc, potom ho nahradil Danilo Rakočevič. Ako hodnotíte prácu trénerov?
Lukáš Vilkovský: "Pietimu Poikolovi by sme sa chceli poďakovať za prácu, ktorú v klube odviedol. V úvode sezóny sme však cítili, že nie všetky veci fungujú podľa našich predstáv, a preto prišlo k zmene. Danilo Rakočevič prebral tím v náročnej situácii, bez toho, aby mal možnosť si káder vyskladať podľa seba. Napriek tomu priniesol novú energiu a postupne sa snažil nastaviť veci tak, aby tím fungoval lepšie."


Keď sa vrátime do predsezónneho obdobia, bolo ťažké zohnať kvalitných hráčov do tímu nováčika slovenskej extraligy? Budete mať v tomto smere teraz ľahšiu úlohu, keďže ste zotrvali v extralige a už nebudete v pozícii nováčika?
Lukáš Vilkovský: "Pred sezónou to určite nebolo jednoduché. Byť nováčikom má svoje špecifiká a pre zahraničných hráčov to prináša aj pozitíva aj negatíva. Pri skladbe kádra sme sa v niektorých prípadoch mohli rozhodnúť lepšie, či už z časového hľadiska alebo v rámci finančných možností. Limitovaní sme aj počtom lokálnych hráčov, ale veríme, že v Košiciach vyrastie generácia talentov, ktorá bude plnohodnotne pripravená na túto úroveň."
V Košiciach sa hrá extraligový hokej, prvoligový futbal, ženský basket, ako aj ďalšie športy. Je náročné v tomto meste zháňať peniaze na šport?
Matúš Potočár: "Toto bola jednoznačne najnáročnejšia časť z celej tej premiérovej sezóny. Presne ako hovoríte, v Košiciach je silný hokej aj futbal, kluby majú dlhšiu históriu a fungujú na vyššej úrovni, takže v tom sme boli trochu v nevýhode. Aj preto boli sponzori pri podpore opatrnejší ale verím, že časom získame dôveru a s ňou aj väčšiu podporu."
Ako hodnotíte divácky záujem a počet fanúšikov na domácich zápasoch Wolves?
Matúš Potočár: "Zo začiatku sezóny bol cítiť väčší záujem, podľa mňa hlavne preto, že ľudia boli zvedaví, ako sa nám bude dariť. Postupne, keď prišli prehry, ten záujem o basket akoby trochu opadol, aj keď samozrejme nie u všetkých, za čo sme im veľmi vďační. Niekedy v druhej tretine sezóny, keď už bolo jasné, že play-off asi nebude a nehralo sa o nič zásadné, bolo vidieť menší divácky záujem. Na druhej strane, keď už išlo do tuhého a bojovalo sa o udržanie v lige, tak na baráži bola opäť veľmi slušná návšteva. Mňa to len utvrdilo v tom, že keď sa hrá o niečo, ľudí to pritiahne viac. Do budúcna tam určite je potenciál a ak sa nám podarí poskladať lepší tím, hrať vyrovnanejšie zápasy, verím, že diváci budú chodiť na naše zápasy vo väčšom počte."
Aké budú ďalšie kroky Wolves? Zostáva tréner Rakočevič vo funkcii? Ste dohodnutí s niektorými hráčmi na pokračovaní spolupráce?
Matúš Potočár: "Sezóna sa skončila len pred chvíľou, takže je ešte skoro hovoriť o konkrétnych krokoch. Máme už nejaké ústne dohody, ale keďže zatiaľ nemáme nič čierne na bielom, momentálne by som to nechcel bližšie konkretizovať."
Uplynulá sezóna vám možno aj ukázala aj to, že do hráčskych posíl treba investovať viac financií. Ak sa vám podarí zohnať potrebný balík peňazí, budú Wolves v budúcej sezóne operovať s vyšším rozpočtom?
Matúš Potočár: "Tak logicky určite áno. Nižší rozpočet, od ktorého sa odvíjala aj opatrnosť na začiatku sezóny a možno aj taká „lotéria“ s menej skúsenými hráčmi nám nevyšla podľa predstáv. Do budúcna by sme preto chceli ísť trochu inou cestou, hlavne čo sa týka výberu hráčov pred sezónou."
Kedy môžu fanúšikovia Wolves očakávať prvé správy ohľadne novej sezóny? Kedy sa začne formovať mužstvo na novú sezónu? Kedy začnete s prípravou?
Matúš Potočár: "Všetko by sme radi stihli v štandardných predsezónnych termínoch. Prvé informácie o novej sezóne by sme radi priniesli koncom mája, prípadne v priebehu júna. V tom období sa už začne formovať aj mužstvo. Radi by sme následne mali uzavretú súpisku v prvej polovici letných prázdnin, aby sme v auguste mohli odštartovať letnú prípravu."